بورس انرژی

  0
 265

بورس انرژی

بورس انرژی به عنوان چهارمین و آخرین بورس کشور در چهار حوزه (اوراق سلف برق، اوراق قراردادمحور کالاهای انرژی مانند زعال سنگ نفت و انرژی­های سبز مانند انرژی­های خورشیدی) پس از موافقت شورای عالی بورس و اوراق بهادار در برنامه، در سال ۱۳۹۱ تآسیس گردید.

 وجود بورس انرژی و خصوصی سازی بخش تولید و توزیع انرژی لازم و ملزوم یکدیگر بوده و ایجاد بورس انرژی در چنین شرایطی یک ضرورت است. جایگاه کشور در تولید انرژی و تاثیرگذاری آن بر معادلات اقتصادی در حوزه مبادلات انرژی از جمله  نفت، گاز و برق، ساختار تجاری فعالی را در این حوزه در کشور ایجاد کرده است .

در بورس انرژی، امکان انجام معامله پیمان آتی، قرارداد آتی و اختیار معامله فراهم می­شود که در گام نخست، قرارداد مورد معامله در این بورس، پیمان آتی(مبتنی بر سلف موازی استاندارد)خواهد بود که بخش تحویل فیزیکی کالا را نیز پوشش می­دهد.

ضرورت راه اندازی بورس انرژی:

 فعالانی که در بین کارگزاران بازار سرمایه هستند، بعد از طرح بحث  درباره راه‌اندازی بورس انرژی، به این نکته اذعان دارند که در کشورهای پیشرفته،  انرژی­هایی مانند نفت برق و گاز در یک بورس مستقل معامله می‌شوند. به همین دلیل با توجه به پیچیده بودن مقوله انرژی در دنیا، این کالا،  کالای استراتژیک محسوب شده و  راه اندازی بورس انرژی ضروری گردید.

مزایای بورس انرژی:

 با راه­اندازی این بازار، امکان خرید و فروش  انرژی، تآمین مالی برای تولید کنندگان، تآمین انرژی برای توزیع کنندگان و مصرف کنندگان، کشف قیمت روزانه انرژی، پوشش ریسک شفافیت معاملاتی، تسهیل در معاملات انرژی و کاهش هزینه‌های معاملاتی در بخش مبادلات انرژی فراهم خواهد شد.

انواع بازارها در بورس انرژی ایران

 بورس انرژی دارای سه بازار فیزیکی، مشتقه  و فرعی است. بازار فیزیکی شامل سه تابلوی برق، نفت، گاز و تابلوی سایر حامل‌های انرژی و بازار مشتقه شامل سه تابلوی قرارداد، سلف موازی استاندارد، قرارداد آتی و قرارداد اختیار معامله است.

اشتراک :
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز: