بازار سرمایه

  0
 335

بازار سرمایه

به محلی که بین یک یا چند نفر خرید و فروشی یا معامله انجام می­شود بازار یا market می­گویند. این بازار می­تواند غیر فیزیکی و مجازی باشد.

دارایی­ها به دو نوع مشهود و نامشهود تقسیم می­شوند. دارایی مشهود، دارایی­هایی هستند مانند خودرو، ملک، کالا و ... و دارایی­های نامشهود، دارایی­هایی مانند اوراق بهادار ، برند و نام تجاری، ایده‌ها، روش کسب و کار و... هستند .

به طوری کلی بازار بورس بازار بزرگی است متشکل از دارایی­های مشهود و نا­مشهود مختلف مانند سهم، اوراق بهادار، کالا و انرژی .

بازار بورس به دو گروه تقسیم می­شود؛ گروه اول، سرمایه گذاران و گروه دوم سرمایه­پذیران. گروه اول افرادی هستند که پول، سرمایه و یا پس اندازی دارند اما نمی­توانند با آن کار کنند و گروه دوم کسانی هستند که توانایی انجام فعالیت­های اقتصادی را دارند اما سرمایه و پول کافی ندارند. این فراد به دنبال جذب سرمایه هستند.

این دو گروه در بازار سرمایه فعال هستند و در جهت رفع نیاز و کسب سود به معامله می­پردازند.

طبعاً تمام افراد در گروه اول یعنی سرمایه گذاران، به یک اندازه سرمایه ندارند. بعضی از آنها مبالغ کمتر و برخی مبالغ بیشتری را برای سرمایه گذاری در اختیار دارند. علاوه بر این، استراتژی و نیاز افراد برای سرمایه گذاری متفاوت است. برای مثال بعضی از افراد به کسب سود کم در کوتاه مدت تمایل دارند و بعضی به دنبال سود بیشتر در بلند مدت هستند. رویکرد افراد متناسب با نیاز­ها و طرز فکرشان متفاوت است.

گروه دوم، یعنی سرمایه پذیران نیز ویژگی­های متفاوتی دارند. برای مثال، افراد در این گروه، در صنایع گوناگونی فعالیت می­کنند و متناسب با نوع فعالیتشان عملکرد و سیاست­های مدیریتی متفاوتی دارند.

با وجود این تفاوت­ها میان سرمایه گذاران و سرمایه­ پذیران، سوال اساسی این است که چگونه می­توان بین این دو گروه ارتباطی برقرار کرد تا سرمایه از سرمایه گذار به سرمایه پذیر برسد؟

نیاز به وجود بازار بورس در اینجا مشخص می­شود. فضایی امن و قانونمند که هر دو گروه جهت انجام معاملات به آن نیازمند هستند. بازاری مناسب برای سرمایه­گذاری سرمایه­گذاران و تأمین مالی سرمایه شرکت­ها.

این بازار که در آن سهام شرکت­های مختلف توسط سهامداران با پیروی از قانون معامله می­شود، بازار بورس است.

در ایران، عالی­ترین مقام در بازار سرمایه، شورای عالی بورس است که مسئولیت تصویب قوانین و نظارت بر بازار سرمایه را بر عهده دارد و بعد از آن سازمان بورس و اوراق بهادار. ریاست این سازمان توسط شورای عالی بورس تعین می­شود.

بازار سرمایه ایران به چهار بازار : بورس اوراق بهادار، فرابورس، بورس کالای ایران  و بورس انرژی ایران تقسیم می­شود. هر کدام از این بازارها، توسط نهادی مجزا و تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می­کنند.

اشتراک :
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز: